Jak mohou mladí lidé změnit svět kolem sebe? Získejte podporu pro své projekty s Evropským sborem solidarity v roce 2025
Evropská komise zveřejnila termíny pro podání žádostí o podporu solidárních a dobrovolnických projektů. Jak se zapojit?
Program Evropský sbor solidarity nabízí řadu příležitostí pro mladé lidi, jak získat finanční podporu pro své nápady a jak změnit svět k lepšímu. Zároveň se mohou zapojit do dobrovolných činností, vyrazit do zahraničí pomáhat místním komunitám, získat nové dovednosti, kontakty a cenné zkušenosti.
Do jakých aktivit se můžete zapojit a co musíte splňovat?
- Solidární projekty
Je vám 18 až 30 let, není vám lhostejné, co se děje ve vašem okolí, a víte, jak byste změnili věci k lepšímu? Podejte si žádost o podporu v rámci Solidárních projektů. Základní podmínkou pro zapojení se do projektu je vytvoření týmu minimálně pěti mladých lidí. Zapojit se můžete i pod záštitou organizace. Projekty mohou mít nejrůznější podobu, a řešit tak celou řadu společenských problémů – od vzdělávacích kurzů pro seniory, přes ekologicky prospěšné aktivity až po workshopy na propojování české a vietnamské kultury.
- Dobrovolnické projekty
O podporu Dobrovolnických projektů žádají organizace či instituce, které vysílají či přijímají mladé dobrovolníky. Ti mohou vyrazit vykonávat dobrovolnou činnost do zahraničí. Získají tak nové dovednosti, naučí se cizí jazyk, rozšíří si kulturní rozhled a posílí si své jazykové kompetence. Díky cenným zahraničním zkušenostem si také výrazně zlepší svoji pozici na trhu práce. V rámci Individuálního dobrovolnictví účastníci vyrážejí na 2–12 měsíců vykonávat dobrovolnickou činnost na plný úvazek (32–38 hodin týdně) a to v zemi původu dobrovolníka nebo v zahraničí. Další možností je zapojit se do Dobrovolnických týmů o 10 až 40 lidech z nejméně dvou různých zemí a pomáhat po dobu 2 týdnů až 2 měsíců.
- Centralizované aktivity
Některé aktivity (tzv. centralizované) spravuje Evropská výkonná agentura pro vzdělávání a kulturu (EACEA). Patří mezi ně:
Dobrovolnické projekty v oblasti humanitární pomoci
Tato aktivita nabízí mladým lidem ve věku 18–35 let možnost zapojit se do humanitárních projektů v délce 2 týdnů až 12 měsíců. Účastníci pomáhají v oblastech postižených humanitárními krizemi, přičemž registrace probíhá prostřednictvím portálu Evropského sboru solidarity.
Dobrovolnické týmy v oblastech s vysokou prioritou
Dobrovolnické týmy se zaměřují na dvě klíčové oblasti – podporu uprchlíků a obětí katastrof a pomoc mladým lidem s omezenými příležitostmi při jejich vzdělávání.
- Quality Label
Aby mohly organizace dobrovolnický projekt realizovat, musí si zažádat o akreditaci Quality Label (QL). Ta stvrzuje, že daná organizace je schopna realizovat kvalitní činnosti v souladu se zásadami, cíli a standardy programu. Více o akreditaci QL zjistíte na stránkách programu.
Do kdy je možné podat žádost a jak postupovat?
- Solidární projekty
do 20. února, druhé kolo výzvy proběhne 1. října do 12:00h.
- Dobrovolnické projekty
do 20. února do 12:00h
- Dobrovolnické projekty v oblasti humanitární pomoci
do 24. dubna do 17:00h
- Dobrovolnické týmy v oblastech s vysokou prioritou
do 11. února do 17:00h
- Quality Label
průběžně do 31. října do 12:00h. Organizacím, které chtějí žádat v říjnové výzvě, doporučujeme odevzdat nejpozději do 30. června 2025.
- Quality Label pro dobrovolnictví v oblasti humanitární pomoci
průběžně do 23. září 2025 do 17:00h
Jak postupovat?
Všechny informace k tomu, kde si žádost podat, jak postupovat, včetně termínů školení a konzultací pro žadatele, najdete na této stránce.