Brexit a programy mezinárodního vzdělávání

Velká Británie opouští s odchodem z Evropské unie i program Erasmus+ a Evropský sbor solidarity. Dohoda o obchodu a spolupráci, kterou s EU uzavřela, účast v těchto unijních programech nepokrývá. Okamžité ukončení výjezdů do Velké Británie to však neznamená.

Informace pro koordinátory

Projekty za účasti britských partnerů po 1. 1. 2021

 • Aktuálně probíhající projekty za účasti britských institucí

  Projekty v programu Erasmus+ či Evropský sbor solidarity financované z programového období 2014-2020 je možné realizovat beze změn. 

  Projekty za účasti britského partnera je možné prodloužit dle patných pravidel programu. 

 • Budoucí spolupráce s Velkou Británií

  Změna související s odchodem Velké Británie z EU se bude týkat až výzev vyhlášených v rámci programového období 2021-2027 (první výzvy na jaře 2021). 

  Spolupráce s britskými protějšky v novém programovém období bude možná buď formou bilaterálních dohod, především v případě vysokých škol, nebo v souladu s pravidly programu Erasmus+ v rámci podpory spolupráce se třetími zeměmi.

  Ve Velké Británii pak má vzniknout nový stipendijní Turingův program, který by měl studijní a pracovní výjezdy do zahraničí umožnit britským studentům.

Informace pro studenty

Výjezdy vysokoškolských studentů do Velké Británie po 1. 1. 2021

 • Aktuálně studuji v programu Erasmus+ ve Velké Británii

  Svůj výjezd můžete bez obav dokončit.

  Vaše studium i přidělené stipendium zůstávají beze změn.

 • Byl jsem přijat k výjezdu Erasmus+

  Do Velké Británie se teprve chystám vyjet.

  Všechny již schválené výjezdy mohou proběhnout v původně plánovaném režimu. Vašeho studia ani přiděleného stipendia se změny nedotknou. Pro výjezdy delší než 6 měsíců je nyní třeba zajistit si studijní vízum. Jeho vydání by nemělo trvat déle než 3 týdny

 • Na výjezd v programu Erasmus+ se teprve chystám přihlásit

  Vysoké školy mají pro výjezdy Erasmus+ do Velké Británie již schválené grantové smlouvy, díky kterým bude moci většina z nich vysílat své studenty do Británie ještě v akademickém roce 2022/2023.

  I po tomto období budou mít univerzity možnost spolupráci se svými britskými protějšky navázat, takže pokud sníte o výjezdu do Británie, nezoufejte a sledujte nabídku zahraničního oddělení své vysoké školy. Je pravděpodobné, že z ní Velká Británie nezmizí.