Erasmus Mundus je unikátní zkušenost a zároveň výzva‚ přibližují absolventky programu
V novém dílu podcastu jsme přivítali Lenku Kosmatovou a Žanetu Levíčkovou. Obě už mají Erasmus Mundus úspěšně za sebou.
„Je to jako Erasmus, který znáš, ale představ si to tak, že je to magisterský program, kde studuješ každý semestr na jiné univerzitě. A s tím rozdílem, že na konci studia dostaneš tři diplomy,“ popisuje ve zkratce absolventka Lenka, jak probíhal její Erasmus Mundus na Maltě, ve Švédsku a ve Velké Británii.
Erasmus Mundus je určen pro studenty z celého světa. Tento mezinárodní magisterský program umožňuje během studia vystřídat několik evropských vysokých škol, a to na základě konkrétních společných programů. Studující obvykle po úspěšném absolvování získají diplom z každé školy, v některých případech dokonce společný diplom.
„Po ‚normálním Erasmu‘ se mi líbilo studium v Nizozemsku, jak mají koncipovanou výuku,“ vzpomíná Žaneta na jeden z důvodů, proč zvolila právě Erasmus Mundus. Nedávno dokončila program Euroculture, během kterého strávila část studia v nizozemském Groningenu a část ve Štrasburku ve Francii.
Žaneta i Lenka se shodují, že i přes své rozdílné zkušenosti je celé studium především o tom, jak si ho člověk nastaví a co od něj očekává. Obě také vyzdvihují kulturní rozmanitost programu, protože studovaly se spolužáky z celého světa.
„Když jsme dostali jednoduchý úkol, každý ho pochopil naprosto jinak,“ dává Lenka za příklad svou zkušenost, že program je rozvíjející nejen kvůli výuce. Žaneta dodává, že slyšet zkušenosti lidí nejen z Afriky, ale třeba i z Běloruska, je velmi obohacující.
Pro všechny postřehy i rozdílné zkušenosti Lenky a Žanety s programem Erasmus Mundus si nalaďte nový díl podcastu Za hranicí.
Pusťte si i další díly Za Hranicí, kde se věnujeme příběhům ze zahraničních výjezdů. Jestli vás zajímají inspirativní projekty a aktivity ze světa mezinárodního vzdělávání, nalaďte si náš druhý podcast Projektor.