Zahraniční zkušenost je pro vzdělávání zaměstnanců klíčová. Česká republika je malý rybník, říká ředitel muzea v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové se již řadu let zapojuje do programu Erasmus+. Jak výjezdy pomáhají jeho zaměstnancům?

Erasmus+ dávno není jen pro vysokoškoláky, ale i pro učitele všech typů škol, pracovníky s mladými lidmi nebo pro všechny, kteří se věnují vzdělávání dospělých – třeba v knihovnách, divadlech, komunitních centrech, domovech důchodců, nebo právě v muzeích. Pracovníci mohou díky Erasmu zjistit, jak k různým situacím přistupují kolegové po celém světě nebo si prohloubit své profesní znalosti na zahraničních kurzech a školeních.

Své zaměstnance do zahraničí začalo hradecké muzeum vysílat již před mnoha lety. Ředitel muzea Petr Grulich vnímá zahraniční zkušenost jako nezbytnou součást vzdělávání a rozvoje svých zaměstnanců. „Je skvělé vidět, jak se nápady a inspirace, které pracovníci získali v zahraničí, promítají do konkrétních výstupů muzea, ať už jde o tvorbu expozic, doprovodných materiálů nebo třeba propagaci,“ říká Grulich.

Muzeum v Hradci Králové.
Klíčem k úspěchu organizace jsou motivovaní zaměstnanci, kteří mají příležitost se rozvíjet. Zleva tisková mluvčí muzea Lucie Peterková, ředitel Petr Grulich a projektová manažerka Ivana Valášková.

Jednou z možností, které zaměstnanci muzea mohou využít, je stínování zahraničních kolegů. Za tímto účelem se hradecké muzeum spojilo s muzeem v Helsinkách, které má velmi rozvinutou projektovou činnost, neotřelé expozice a propracovanou komunikaci s návštěvníky. Do Finska se vydaly dvě pracovnice muzea zodpovědné za koordinaci projektů a komunikaci. V Helsinkách měly možnost sledovat práci svých zahraničních kolegů na obdobných pozicích a diskutovat s nimi o tom, které postupy fungují a jak přistupují k problémům, na které při své činnosti naráží. Zároveň si samy vyzkoušely, jak jednotlivé prvky expozic vnímají, když jsou v roli návštěvníka. Po návratu do Čech obohatily o své poznatky ostatní kolegy a postupně implementují nové nápady do aktivit instituce.  V návaznosti na jejich postřehy proběhla například úprava připravovaných doprovodných materiálů k výstavám.

S výjezdem do zahraničí mají v hradeckém muzeu zkušenosti jak administrativní tak vědečtí pracovníci. Zahraniční výjezd totiž může být sestaven vždy na míru potřebám instituce i daného pracovníka a může mít zcela zásadní dopad na práci jednotlivce i samotné instituce. Ředitel muzea vzpomíná třeba na kolegu paleontologa, kterému se na výjezdu do Francie podařilo učinit několik paleontologických objevů.

Muzeum v Hradci Králové
Muzeum východních Čech v Hradci Králové.

Více možností pro všechny

Program Erasmus+ nabízí v příštím roce pro financování výjezdů v sektoru vzdělávání dospělých mimořádné prostředky. To znamená, že ještě více organizací bude mít příležitost vyslat své zaměstnance do zahraničí za vzděláním. Zapojit se může jakákoliv veřejná či soukromá organizace, která působí v oblasti vzdělávání dospělých anebo na trhu práce v oblasti vzdělávání, odborné přípravy či práce s mládeží, jako například knihovny, muzea, večerní školy, centra kariérového poradenství, úřady práce, komunitní centra, domovy seniorů a mnoho dalších. Podívejte se na kompletní přehled organizací z oblasti vzdělávání dospělých

Zaměstnanci organizací mohou díky Erasmu+ vyrazit do zahraničí na výukové školicí pobyty, kurzy nebo školení či na stínování (job-shadowing). Zjistěte více o možnostech výjezdů Erasmus+ ve vzdělávání dospělých

Zajímá vás, jak podat žádost o financování vlastního projektu zaměřeného na vzdělávání zaměstnanců v zahraničí? Přidejte se na některý z našich webinářů a zjistěte, jak na financování z programu Erasmus+.

Termíny webinářů:

Termíny pro předkládání žádostí Erasmus+:

  • Projekty výjezdů: 23. února 2022
  • Projekty spolupráce: 22. března 2022