Speciál podcastu Za hranicí: O češtině i dobrovolnictví v uprchlickém centru

AP, DZS

Study in Czechia

Ve speciálním dílu Za hranicí jsme si povídali s Katerynou, která do Česka přijela z ukrajinského Doněcku.

Kateryna Larina

Kateryna Larina žije v Česku už od roku 2019. Její první kroky vedly do Plzně, poté se přestěhovala do Prahy. Sama přiznává, že si hlavní město prohlédla ještě před začátkem studia. V učení jazyka jí nejvíc pomohl čas, kdy se studiu věnovala i doma. Ačkoliv jí pomohla příbuznost slovanských jazyků, Kateryna dodává, že spoléhat se jen na to nestačí.

Pátým rokem je ambasadorkou iniciativy Study in Czechia. Ambasadorství jí dalo nejen možnost vyzkoušet si angličtinu v praxi, ale především nové kontakty. „Hlavní motivací stát se ambasadorkou pro mě byla chuť pomáhat lidem, kteří už studují v Česku nebo o tom alespoň uvažují,“ říká Kateryna.

Pomáhá ale i v osobním životě – lidem z Ukrajiny, kteří do země přijeli po začátku války. Z vlastní iniciativy působila jako dobrovolník v uprchlickém centru. S cizinci by chtěla pracovat i v budoucnu.

Jak překonat jazykové bariéry? Jaké je studium češtiny? A jak se liší česká kultura od té ukrajinské? Nejen to se dozvíte ve speciálu podcastu Za hranicí, tentokrát o zkušenostech zahraniční studentky v Česku.

Všechny díly podcastu Za hranicí najdete na podcastových aplikacích. Poslechněte si také podcast Projektor, ve kterém máme zacíleno na nejlepší vzdělávací projekty.