eTwinningové projekty bez znalosti cizího jazyka? Slovanské semináře v Polsku, Slovensku a České republice dokázaly, že to jde
Jak je již zvykem, v průběhu podzimu proběhly 3 trilaterální semináře, které byly určeny především polským, českým a slovenským učitelům, kteří hledají partnery do svých budoucích eTwinningových projektů. Tyto semináře jsou výjimečné především tím, že celý program probíhá v jazycích zúčastněných zemí a účastníci se tak nemusí bát komunikace v cizím jazyce.
První seminář se konal v termínu 13.-15. října v Trenčíně na Slovensku a cílovou skupinou byli učitelé středních škol. V rámci programu se účastníci dozvěděli něco o samotném programu eTwinning a měli možnost se seznámit se základními prvky nové platformy ESEP. Nechyběla ani návštěva Trenčínského hradu a seminář byl zakončen příkladem dobré praxe a prezentací nově vytvořených projektů samotných účastníků.
Na druhý seminář účastníci v termínu 3.-6. listopadu vyjeli do polské Wroclawi a cílovou skupinou byli tentokrát učitelé informatiky. Těm bylo přizpůsobeno také téma semináře, kterým byla umělá inteligence. Účastníci se seznámili se zajímavými aplikacemi, které umělou inteligenci využívají, jako je například rozšíření programovací aplikace Scratch. Součástí programu byla také návštěva Muzea vody.
Poslední ze seminářů se konal 17.-19. listopadu v českém Přerově a určený byl pro učitele základních škol. Účastníci se zde seznámili zejména s metodikou eTwinningového projektu a sami začali plánovat své vlastní mezinárodní projekty, které na závěr semináře odprezentovali. Součástí programu byly také příklady dobré praxe zkušených ambasadorů eTwinning a možnost vyzkoušení si několika her ve virtuální realitě.
Všechny tři semináře skvěle demonstrují, že pro vytváření eTwinningových projektů není třeba znalost cizího jazyka, a ukazují, že s našimi slovenskými a polskými sousedy lze vytvářet kvalitní eTwinnigové projekty bez jazykové bariéry.