Europe Goes Local

Europe Goes Local

Máte hlavu plnou nápadů, jak zlepšit vaše město? Víte, co vašemu městu chybí, ale nevíte, jak na to? Přihlaste se do projektu Europe Goes Local! Projekt propojuje mládež se samosprávami měst za účelem výměny nápadů, jak dané město vylepšit.

Projekt účastníků by se měl primárně zaměřit na zlepšení situace v dané samosprávě – může jít např. o výpomoc v domově seniorů, úklid města, seminář o mediální gramotnosti pro děti nebo projekt, jak udělat dané město udržitelnějším. Výběr tématu je na účastnících a potřebách města. V rámci Europe Goes Local má každý tým možnost získat mini-grant na podporu svého projektu.

Týmy z minulých ročníků Europe Goes Local se zaměřovaly např. na tvorbu ptačích budek, vytvoření interaktivní stezky napříč regionem nebo vybudování parlamentu dětí a mládeže.

Registrace do dalšího ročníku Europe Goes Local je možná zde, a to až do 31. října. 

Harmonogram ročníku

  1. Máte hlavu plnou nápadů, jak zlepšit vaše město? Víte, co vašemu městu chybí, ale nevíte, jak na to? Přihlaste se do projektu Europe Goes Local.

  2. Přihlašování je otevřené od 1. září do 31. října pomocí přihlašovacího formuláře.

    1. Během listopadu probíhá vybírání týmů do nového ročníku Europe Goes Local.

       

    2. Byli jste se svým týmem vybráni? Gratulujeme! V prosinci vás bude čekat první online setkání, kde se dozvíte více informací o průběhu Europe Goes Local.

    3. V březnu se všichni potkáme na národním setkání, během kterého se nejen seznámíte s ostatními týmy, ale načerpáte také novou inspiraci i vědomosti při tematických workshopech. V minulých ročnících jsme se věnovali projektovému managementu, umění prezentace nebo argumentace.

    4. Na další setkání se můžete těšit v červnu. To nás totiž čeká mezinárodní setkání s týmy ze Slovenska. Uvidíte tak, jak funguje práce s mládeží za hranicemi České republiky.

    5. Na podzim pak celý ročník zakončíme evaluačním setkáním. Zhodnotíme, jak se nám v uplynulém ročníku vedlo, co se povedlo a co naopak ne a jak bychom chtěli pokračovat dál. Každý účastník také získá certifikát Youthpass, na kterém budete pracovat v průběhu celého roku.

    6. A co se děje mezi setkáními? Pracujete na vašich nápadech a projektech, se kterými jste se do Europe Goes Local přihlásili, realizujete jednotlivé aktivity. My vás naopak informujeme o tom nejnovějším ze světa Erasmus+ mládež a sdílíme s vámi pozvánky na mezinárodní školení a akce pořádané DZS.

    Příklady úspěšných projektů

    • Ptačí budky v Českých Budějovicích

      Aktivní studentky a studenti z Gymnázia v Českých Budějovicích se zapojili v roce 2023 do Europe Goes Local s projektem výstavby ptačích budek.

      Domluvili se s místní pilou, která jim věnovala zbytkové dřevo a podle plánku jim připravila materiál na ptačí budky. Studenti poté v rámci školního roku pořádali akci, kde si mohli děti i dospělí ptačí budku sami složit a poté ji dát do veřejného prostoru. Cílem bylo nejen vytvořit aktivitu pro širokou veřejnost, ale také pomoci ptactvu ve městě.

      Dílna České Budějovice

      Dílna České Budějovice

      Dílna České Budějovice

      Dílna České Budějovice

      Dílna České Budějovice

       

    • Městský parlament dětí a mládeže Krnov

      Městský parlament dětí a mládeže v Krnově připravil piknik pro širokou veřejnost, do které se zapojil nejen parlament, ale také další základní a střední školy.

      Cílem tohoto projektu bylo uspořádat smysluplnou akci pro veřejnost v parku u Městských lázní a vytvořit zde příjemnou a bezpečnou atmosféru. Ačkoliv je park ideálním místem pro konání akcí, byl do doby pikniku velmi zanedbaný. V rámci pikniku uspořádali studenti aktivity pro děti i dospělé.

      Městský parlament dětí a mládeže Krnov

    • Gymnázium Děčín a Otočíme Komenského

      Komenské náměstí v Děčíně, které se nachází mezi třemi školami, bylo dlouhodobě zanedbávané. Studenti se proto rozhodli uspořádat happening Otočíme Komenského, kde prezentovali, jak by si podobu náměstí představovali.

      Happening Otočíme Komenského ve svém jménu odrážel nejen možnou rekonstrukci náměstí, ale také otočení busty Jana Ámose Komenského tak, aby směřoval na všechny tři školy na náměstí.

      Gymnázium Děčín

      Otočme Komenského

      Gymnázium Děčín

      nápisy

    Mezinárodní kontext

    Projekt Europe Goes Local funguje ve všech členských státech Evropské unie. I přes to, že se kontext v jednotlivých zemích EU liší, cíl máme společný – zlepšit práci s mládeží na lokální úrovni. Europe Goes Local na evropské úrovni pořádá každý rok konference a study visit, abyste měli možnost načerpat zkušenosti a inspiraci od zahraničních kolegů. Zároveň připravují materiály a publikace, které informují nejen o Europe Goes Local, ale také o práci s mládeží jako takové. Vznikla tak například i Evropská charta lokální práce s mládeží.