Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí (krajané, lektoři)

Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí (krajané, lektoři)

Upevňování povědomí o českém kulturním dědictví především vysíláním lektorů českého jazyka na vysoké školy v cizině a vysíláním učitelů ke krajanským komunitám v zahraničí a zajištěním studia krajanů v ČR.

Září 2014

Argentina, Chaco

Den otevřených dveří – „Casa abierta“

Radka Alvarez

Skupina studentů českého jazyka studující tento slovanský jazyk dvakrát týdně na univerzitě Universidad del Nordeste v Resistencii připravila v pondělí 8. září spolu s učitelkou Radkou Alvarez svou prezentaci v rámci Dne otevřených dveří, který se konal celý týden od pátku 6. září do pátku 12. září. Studenti se svou vyučující nachystali celkem 3 stanoviště, kterými návštěvníci českého koutku museli projít. Nejprve se museli poprat s kvízem čítajícím 5 základních otázek týkajících se České republiky. Studentka druhého ročníku vítala návštěvníky na druhém stanovišti, kde na malé kartičky s logem České republiky psala české ekvivalenty jmen návštěvníků. A poslední stanoviště bylo nakonec odměnou za vynaložené úsilí. Na hlavním stole je čekalo pohoštění v podobě dvou českých pomazánek (klasická vajíčková pomazánka a druhá tzv. sloní žrádlo). Sladkou tečkou byl perník z jablek a piškot také s jablky. Setkání, které trvalo 2 hodiny, bylo zakončeno hudebním vystoupením dvou studentů českého jazyka, kteří zároveň účinkují v hudebním a tanečním sdružení Československé Kořene. Laura a Carlitos zahráli a zazpívali tři písně, mezi kterými nechyběla například Červená sukýnka.

 

Oslava imigrantů v Oberá – „Fiesta del Inmigrante en Oberá“

Radka Alvarez

Jako každoročně, tak i tento rok se začátkem září konala Oslava imigrantů v menším městečku Oberá v provincii Misiones. Oslava se konala od 4. do 14. září. Krajané ze sdružení Unión Checoeslovaca nejprve uspořádali čtyřdenní zájezd pro členy sdružení nebo jen pro další zájemce právě na zahajovací průvod a první víkend oslav. Naplnil se celý autobus, ale bohužel počasí jim moc nepřálo. První dny oslav bylo velmi deštivo a slavnostní průvod musel být odložen na následující týden. Turisté se ale nenechali odradit, a i přes nepříznivé počasí navštívili tradiční domy krajanských sdružení, kde se podávala tradiční jídla a nápoje té dané země. Cestou se zájezd zastavil také na prohlídce jedné z největších hydroelektráren a vodních nádrží v Argentině a v Paraguayi. Jedná se o Yacyretá, která se nachází zčásti na argentinském území v provincii Corrientes a také na území paraguayském v provincii Itapúa. Elektrárna má 20 obrovských turbín a každou hodinu jednou z nich proteče 2630 miliónů litrů vody.

K mému velkému potěšení se oslav poslední víkend zúčastnily taneční a hudební soubory z Coronel Bogado z Paraguaye, také taneční soubor Moravanka z města Presidencia Roque Sáenz Peña a soubor Československé Kořene z Resistencie. Poslední dvě zmiňované skupiny musely překonat vzdálenost 440 km z provincie Chaco a rovněž musely nashromáždit dostatečné finanční prostředky na cestu, ubytování a další výdaje spojené s cestou. S velkou radostí je v Oberá přivítala předsedkyně českého spolku a domu Maměnka, paní Sylva Berková, která je i dva dny hostila. Všichni krajané za odměnu zatančili a zazpívali na terase českého domu Maměnka. Skupina adolescentů tanečního sdružení Moravanka dokonce v neděli v podvečer vystoupila na hlavním jevišti festivalu a setkala se s velkými ovacemi. Byla jsem velmi ráda, že se krajané z různých koutů znovu sešli a zrovna na tak kulturně důležité oslavě, kterou každý rok navštíví tisíce a tisíce Argentinců, ale také obyvatelé sousedních států jako je Brazílie a Paraguay.

 

Den profesorů a učitelů v Argentině

Radka Alvarez

11. září a 17. září jsou v celé Argentině významné dny pro učitele základních škol a profesory středních a vysokých škol. I já jsem ho se svými studenty jak ve městě Presidencia Roque Sáenz Peña, tak i v Resistencii oslavila. Se studenty z Resistencie jsme měli zvláštní páteční hodinu v útulné kavárně Mirasoles v univerzitní části města, kde jsme se se studenty lépe poznali. Ve městě Presidencia Roque Sáenz Peña jsme s nejstaršími a s nejspolehlivějšími studentkami místo středeční ranní hodiny posnídaly také v místní kavárně a popovídaly si o životě hezky česky. S další studentkou jsme pak odpoledne navštívily místní prodejnu zmrzlin, kde jsme oslavy ukončily. Studenti na svou učitelku nezapomněli a potěšili mě krásnými dárečky.

 

 

Austrálie, Perth

Setkání s fanoušky Bohemians

Eliška Kyršová

Počátkem září zavítali do Austrálie fanoušci vršovického klubu Bohemians. Cílem jejich cesty, která začínala právě v Perthu, bylo zopakovat slavnou výpravu fotbalistů Bohemians z roku 1927, která udělala dojem svými sportovními výkony a navíc přivezla do Čech dvě mláďata klokanů. Ta dostala darem při svém pobytu v Brisbane, a klokan se tak dostal do znaku pražského klubu. Současní fanoušci Bohemians se rozhodli úspěšné turné zopakovat a navštívit všechna místa, na kterých se objevili i fotbalisté v roce 1927.

Členové České a slovenské asociace v Západní Austrálii pro hosty připravili občerstvení, balíček s dárky – to aby se na místní klub nezapomnělo, jedna z přítomných Češek upekla symbolický dort. S jeho rozkrojením už mohla pokračovat volná zábava, a tak jsme se dozvěděli něco z historie FK Bohemians a hosté naoplátku vyzvídali, jak se žije na druhé polokouli a na co se mají při své cestě připravit.

 

Kvízový večer

Eliška Kyršová

Krajané v Perthu a jejich rodiny i přátelé měli možnost se zúčastnit kvízového večera věnovaného České republice, její současnosti a minulosti. Ač v Západní Austrálii právě začaly školní prázdniny a většina rodičů s dětmi odjela kempovat, překvapil nás konečný počet příchozích hostů. I když by se hosté měli na takové klubovní akce hlásit předem, tady v Austrálii není nikdy úplně jasné, kolik návštěvníků se nakonec objeví. Pro organizátory je to vždy tak trochu překvapení. A že potom pronajatý sál praská ve švech a další židle se musí shánět u sousedů, s tím si hosté hlavu nedělají.

Nakonec si přišlo zasoutěžit téměř 50 odvážných hostů, kteří se nebáli prezentovat své ne/znalosti před ostatními. Celkem soutěžilo 8 týmů a byly všelijak nakombinované, takže se Češi míchali s Australany, Slováky nebo Brity, zúčastnila se také skupinka Rusů z ruského klubu v čele s paní Irinou a jeden Francouz. Celkem na hosty čekalo 51 otázek s dalšími podotázkami, které se týkaly 10 různých kategorií. Jednou z kategorií byl i český jazyk a jeho zákoutí. Zde všechny týmy správně odpověděly, že slovo, které dala čeština světu, je robot a že to všechno „zpískal” pan Čapek, který je použil ve své divadelní hře. Nejvíce se hráči zapotili u obrazových otázek a Novosvětské od Antonína Dvořáka, kterou odhalily pouze 2 týmy. Nejzdatnější skupinka si odnesla výhru, jejíž součástí bylo členství v klubu na příští rok, klubové hrnečky a láhev vína na stůl. Malou cenu obdržel i nejlepší tým od konce. Návštěvníci si také mohli vychutnat několik dílů Pata a Mata s australskou tematikou, jako Windsurfing, Kabriolet, Grill ad.

Děkuji všem členům klubového výboru, kteří se podíleli na hladkém průběhu večera, všem soutěžícím za odvahu a přátelskou atmosféru a speciálnímu hostovi, který nás obohatil nečekanou hrou na balalajku.


 

Brazílie, Porto Alegre

Smažák a tvarohová bábovka v Porto Alegre

Markéta Pilátová

Neodmyslitelnou součástí hodin češtiny a české kultury se již tradičně staly také hodiny české kuchyně. Ty slouží nejenom k získání kulinářských dovedností, ale posléze také k novým znalostem sloves spojených s gastronomií a k rozšíření slovní zásoby. Většinou se jedná o recepty spíše jednodušších jídel, jako jsou bramborák nebo polévky, ale minulou sobotu jsme se v Porto Alegre rozhodli pro komplikovanější menu. K českému smaženému sýru se šťouchanými bramborami jsme přidali ještě tvarohovou bábovku s citronovou příchutí podle receptu z časopisu Venkov a styl. Na hodinu přišlo dvacet žáků, což znamenalo recept na bábovku třikrát znásobit. Neměli jsme tak velkou váhu a postupovali jsme spíše od oka. Výsledkem byla ale trojice lahodných bábovek, které si brazilští strávníci nemohli vynachválit, protože jak chuť, tak tvar české bábovky jsou pro ně velmi exotické. Horší to bylo se smaženým sýrem, který se mírně řečeno roztekl, zejména proto, že v Brazílii nelze na tento pokrm sehnat dostatečně tvrdý sýr. Přesto se hodina české kuchyně povedla i proto, že se setkali žáci z různých skupin a díky vůni bábovky zapomněli na to, že čeština je komplikovaný jazyk plný nástrah, a s chutí všichni časovali česká slovesa a vyslovovali věty jako strouhaný sýr nastrouhaný na struhadle.

 

Výuka českého jazyka a kultury pro první stupeň na dvou základních školách v Porto Alegre a v Nova Petrópolis na jihu Brazílie

Markéta Pilátová

Po úspěšném zavedení hodin češtiny a české kultury ve škole Jana Antonína Bati v brazilském městečku Batayporã projevila o podobný program zájem i další základní škola General Daltro Filho na jihu Brazílie v Porto Alegre. V prostorách této školy probíhají ve večerních hodinách ve čtvrtek a v pátek kurzy pro dospělé a tak jsme se dohodli na kurzech pro osm dětských skupin v pátečních dopoledních hodinách. Kurzy navštěvuje více jak 150 dětí, od první po pátou třídu. Velkou výhodou je skvělá vybavenost školy v oblasti audiovizuálních pomůcek, takže k výuce je možné používat dataprojektor a internetové připojení. Děti jsou seznamovány s polohou České republiky, českými státními symboly, se základními českými frázemi, číslovkami a komunikačními dovednosti, stejně jako s českými kreslenými pohádkami, filmy, seriálem Dějiny udatného českého národa, českými knihami a také s českými písněmi. V hudební oblasti nám pomáhá krajan a zároveň místopředseda krajanského sdružení Associação Cultural Tcheca-Brasileira Merto Wondracek, původním povoláním hudebník a učitel zpěvu.

O hodiny pro děti prvního stupně projevila také zájem další škola na jihu Brazílie, škola Otty Hoffmanna ve městečku Nova Petrópolis, kde žijí potomci tzv. bohemios, tedy českých Němců, kteří sem přišli na konci devatenáctého století. Výuka je tentokrát pojatá jako zájmový odpolední kroužek po vyučování a účastní se ho dvacítka dětí. Stejně jako v Porto Alegre je i tady výborná vybavenost audiovizuálními pomůckami, takže je možné používat v hodinách skypování s dětmi z českých škol, nebo využívat dataprojektor a internetové připojení. V Nova Petrópolis mají děti také velký zájem o dějiny české emigrace do Brazílie, neboť v tomto městečku, kde je nádherný skanzen a působí zde několik folklorních skupin, je všeobecně na historii kladen velký důraz.

 

 

USA, Chicago

Koncert Petra Jandy v restauraci Klas

Klára Moldová

Svátek sv. Václava oslavila letos česká komunita netradičně. Chicagem projížděla v rámci svého amerického turné česká rocková legenda – Petr Janda. Nevídá se často, že by bylo vyprodáno v restauraci Klas s kapacitou 175 míst, ale písničky Olympicu to dokázaly. Pro ty, kteří se již na nedělní koncert nedostali, se na poslední chvíli uspořádalo ještě jedno představení v úterý 30. září. Právě tato akce ovlivnila celou českou školu. Se studenty češtiny jsme se naučili Dej mi víc své lásky, a tak ačkoliv publikum druhého koncertu nebylo zdaleka tak početné jako v neděli, bylo velmi zajímavé sledovat počet hlasů, který se ke zmíněné písničce přidal alespoň v úsecích ,,aů" a ,,dej mi víc". Generální konzul Chicaga, Bořek Lizec, si pro pana Jandu připravil malé překvapení, nacvičili jsme Jasnou zprávu v podání kytary a houslí. Panu Jandovi se housle líbily natolik, že mne přizval hostovat na svůj úterní koncert, a tak dostali šanci nejen studenti, ale i paní učitelka. Diplom s podpisem Petra Jandy za nejrockovější žákyni školy T. G. Masaryka pak obdržela šestiletá studentka Klára Machyniak.