Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí (krajané, lektoři)

Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí (krajané, lektoři)

Upevňování povědomí o českém kulturním dědictví především vysíláním lektorů českého jazyka na vysoké školy v cizině a vysíláním učitelů ke krajanským komunitám v zahraničí a zajištěním studia krajanů v ČR.

Srpen 2014

Austrálie, Perth

Vepřové hody

Eliška Kyršová

Na letošních Vepřových hodech alias Zabijačce se vydalo téměř 150 večeří. Na dodání surovin k večeři se podílelo místní české řeznictví SIMKA, česká pekárna Prague Bakery a také pivovar Last Drop, ve kterém na kvalitu piva dohlíží sládek původem z Čech. Protože s takovou kombinací nelze šlápnout vedle, scházejí se na tuto událost roku krajané ve velkém počtu a zastoupeny jsou všechny generace.

Akce se účastnili rodiče, prarodiče i děti, které spontánně v prostorách, kde se večeřelo, iniciovaly různé hry. Večer oživilo profesionální taneční vystoupení z řad krajanů, ale později dostali šanci předvést své pohybové dovednosti i amatéři. Některé páry si skočily na dechovku, omladina se dočkala taneční hudby v pozdějších hodinách. Členové výboru České a slovenské asociace v Západní Austrálii i ostatní dobrovolníci pracovali s velkým elánem a patří jim velký dík za perfektně zorganizovanou akci.

 

Filmový večer

Eliška Kyršová

28. srpnem začaly v České a slovenské knihovně filmové večery. První večer byl věnován filmu Kočár do Vídně a jeho autorům. Krajanská učitelka nejprve uvedla diváky do filmového prostředí 60. let a představila režiséra Karla Kachyňu. Velká část přednášky se točila okolo osobnosti spisovatele a scénáristy Jana Procházky, jeho spolupráce s Karlem Kachyňou a postavení obou mužů v rámci české kultury 60. let. Nechyběla ani krátká ukázka z Procházkovy prózy Ucho. Večer byl završen snímkem Kočár do Vídně.

 

Workshop Trnkova Zahrada

Eliška Kyršová

Srpen byl na západě Austrálie v mnoha ohledech věnován osobnosti Jiřího Trnky. Trnkovi byla věnována výstava a soutěž v průběhu Vepřových hodů, které byly určeny především dospělým. Děti měly možnost se seznámit s Jiřím Trnkou prostřednictvím jeho osobité knihy Zahrada, které byl věnován i workshop v České škole Perth. Zúčastnilo se téměř 30 dětí, které společně s učitelkami Katkou Hnědkovskou, Anetou Kopeckou a krajanskou učitelkou nacvičovali budoucí vystoupení, vyráběli divadelní kulisy a seznamovali se s textem Zahrady. Počasí všechny vylákalo ven a děti při zápalu malování kulis neváhaly pěkně „zmalovat” i okolní trávník.


 

Rumunsko, Eibenthal

Festival Banát

Kateřina Roháľová

Ve dnech 21. 8. – 24. 8. 2014 se na Eibenthale konal již třetí ročník hudebního festivalu pod názvem Festival Banát. Akci každoročně organizují tři mladíci, kteří v Eibenthale provozují penzion U Medvěda a turistům z Čech nabízejí kromě ubytování, také výlety do okolí. Celá akce proběhla ve spolupráci DSSČR a organizace Člověk v tísni, kterou zastupoval Ivo Dokoupil. Během těchto čtyř dnů vystoupily známé české kapely, jako třeba Už jsme doma, Zrní, Cháska a další. Návštěvníci festivalu si měli možnost zakoupit publikace o Banátu, místní výrobky a ochutnat cujku či višinátu (místní alkohol) nebo tradiční gogoše (kynuté těsto plněné slaným sýrem). Sobotní odpoledne bylo věnováno místním folklorním skupinám, které zahájili svým vystoupením žáci Základní školy Eibenthal pod vedením české učitelky Kateřiny Roháľové, která zde vede ve spolupráci s českou choreografkou Jitkou Bonušovou dětský taneční soubor. Kromě eibenthalských tanečníků se návštěvníkům festivalu se svým programem představil také soubor z Gerníku. Celou akci provázela výborná nálada a na své si přišli hosté z Čech i místní obyvatelé.