Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí (krajané, lektoři)

Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí (krajané, lektoři)

Upevňování povědomí o českém kulturním dědictví především vysíláním lektorů českého jazyka na vysoké školy v cizině a vysíláním učitelů ke krajanským komunitám v zahraničí a zajištěním studia krajanů v ČR.

Prosinec 2014

Austrálie, Perth

Haškovské čtení v knihovně

Eliška Kyršová

Po Otovi Pavlovi a Karlu Čapkovi došlo i na Haška. A zatímco při minulém čtení Čapka se posluchači téměř nepřetržitě smáli, u Haškova Dobrého vojáka Švejka měli více prostoru přemýšlet o nejednoznačné hlavní postavě i jejím autorovi. Čtení jsem jako obvykle zahájila exkurzem do historie a představením Jaroslava Haška – krajany nejvíce překvapil jeho dobrodružný život a propojenost s Ruskem. Nové informace o Haškovi nakonec vyprovokovaly posluchače k diskuzím o tom, jaký byl Švejk doopravdy a co jím chtěl Hašek čtenářům říci.

 

Jak FCM Radegast Západní Austrálii objevila

Eliška Kyršová

Na pozvání předsedkyně klubu Jitky Smith si udělala frenštátská cimbálová kapela malý výlet z Melbourne a zaletěla na pár dní do Perthu. Díky tomu jsme se mohli také lépe seznámit s předsedou Maďarského klubu, který kapele ochotně zapůjčil cimbál i prostor na koncert. Vystoupení bylo divoké, kapela ve složení čtyř chalanů z Moravy posluchače nešetřila a zahrála jak klasické moravské lidové, tak i tradiční rockové kusy. Nakonec se hrálo na přání, takže sálem zazněly všechny myslitelné žánry, na které si jen posluchači vzpomněli. Zbytek pobytu trávili hudebníci ochutnáváním Západní Austrálie a prozkoumáváním okolí s krajany.

 

Vánoční promítání

Eliška Kyršová

Filmové večery jsem uzavřela poděkováním všem divákům, předvánočním posezením v knihovně a snímkem Byl jednou jeden král. Někteří diváci film neviděli desítky let, a tak zavzpomínali na své mládí. Jak optimističtěji zakončit starý rok než dvěma skvělými českými komiky! Nechyběla ani vánoční filmová soutěž o krabičku s cukrovím a zvlášť diváci ze Slovenska ocenili kapku borovičky na zdraví. Pravidelný návštěvník knihovny Milan nás nakonec mile překvapil improvizací na harmoniku.

 

Mikulášská nadílka a předvánoční jarmark

Eliška Kyršová

Poslední a asi nejtradičnější předvánoční akce klubu připomněla dětem tradici Mikuláše a rozloučila se s některými rodinami, které odlétají slavit svátky do Evropy. Odpoledne zahájila předsedkyně klubu a předškoláci hned vystoupili s krátkým vánočním představením za asistence krajanské učitelky a učitelky předškoláků Katky Hnědkovské. Nakonec jsme si všichni zazpívali Štědrej večer a Mikuláš i se svými společníky mohli přijít. Mikuláš, čert a anděl jsou totiž největší atrakcí celé akce a přilákají i rodiny s dětmi, které jinak za celý rok na klubových ani školních akcích nepotkáte. Na návštěvu přišli i letos (starší děti odhalili, že to jsou členové výboru klubu) a každému dítěti věnovali bohatý mikulášský balíček.

Děti si během čekání na svůj balíček mohly nakreslit a napsat přání Ježíškovi, vyrobit vánoční řetěz a jiné dekorace nebo se podívat do našeho školního obchůdku. Výrobky na jarmark vznikly během předvánočního workshopu, který jsme ve škole uspořádaly pro děti a rodiče. Děti se proto těšily, že si jejich rodiče na jarmarku koupí právě jejich výrobky. Akce se zúčastnilo okolo 80 dětí!


 

Brazílie, Sao Paulo

Oslava svatého Mikuláše v Sao Paulu – 6. prosince 2014

Klára Bachurková

V Sao Paulu se i v roce 2014 konala tradiční oslava svatého Mikuláše, kterou pořádal Generální konzulát ve spolupráci s Česko-brazilskou kulturní unií. Tentokrát se konala v prostorách Generálního konzulátu. Pro děti byl připraven pestrý program: vyráběly vánoční ozdoby, strojily stromeček, pekly perníčky, zpívaly koledy a učily se o českých vánočních zvycích.

Po vánočních dílnách se objevil svatý Mikuláš doprovázený dvěma anděly a dokonce třemi čerty, kteří naháněli dětem strach už jenom svou přítomností. Všechny děti však svorně slíbily, že budou příště hodné, a tak žádné z nich nedostalo ani uhlí, ani bramboru.

Oslava byla ukončena zpěvem českých koled za doprovodu skupiny Pramen a vyhlášení vítězů soutěže o nejhezčí vánoční obrázek.

 

Vánoční mše s českými koledami

Klára Bachurková

V neděli 14. prosince se v Sao Paulu konala vánoční mše sloužená knězem Claudiem, na které skupina Pramen, složená ze studentů českého jazyka, zpívala tradiční české koledy. Spolu se studenty si koledy zazpívali i krajané, kteří se této mše účastnili.

 

České Vánoce v Brazílii

Klára Bachurková

I letos se studenti z Česko-brazilské kulturní unie a univerzity USP účastnili v hojném počtu přednášek o Vánocích v České republice. V Brazílii neexistuje taková tradice zpívání koled jako v České republice ani takové množství vánočních zvyků, proto byly tyto přednášky a vánoční dílny uvítány s velkým ohlasem.

Studenti si zahráli a zazpívali české koledy, dozvěděli se, že stromeček i dárky nosí dětem Ježíšek a ne Papai Noel. Mnohé z nich zaujaly adventní kalendáře a nadšeně tvrdili, že příští rok si také nějaký vyrobí. Na tradičního českého kapra se zrovna nadšeně netvářili, ale nadchly je medové perníčky, které si mohli zkusit sami ozdobit. Kromě perníčků si studenti také vyrobili svícen nebo „ježka“ z jablíčka se sušeným ovocem, nebo švestkového čertíka na jablíčku jako připomínku na den svatého Mikuláše. Nakonec si každý vyrobil svou lodičku ze skořápky ořechu a rozkrojil jablíčko.

Poslední přednáška o Vánocích byla ukončena promítáním filmu Tři oříšky pro Popelku.