Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí (krajané, lektoři)

Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí (krajané, lektoři)

Upevňování povědomí o českém kulturním dědictví především vysíláním lektorů českého jazyka na vysoké školy v cizině a vysíláním učitelů ke krajanským komunitám v zahraničí a zajištěním studia krajanů v ČR.

Duben 2015

Brazílie, Batayporã

Česká velikonoční vajíčka v Batayporã

Markéta Pilátová

Odpoledne 2. 4. 2015 začal ve škole Jana Antonína Bati v městečku Batayporã (v překladu Baťova Dobrá voda) již druhý ročník „ Velké kraslicové dílny“. Tentokrát se jí účastnilo 56 dětí z prvního stupně školy, na které se v loňském roce nedostalo, vzhledem k omezenému počtu vyfouknutých vajíček a místa ve školní jídelně, kde se akce pořádá. Každý žák si přinesl jedno doma připravené vyfouknuté vejce a mohl si vybrat z červeného, fialového, zeleného a žlutého odstínu barev na velikonoční vajíčka dovezených z České republiky. Jakmile byla vejce nabarvená a trochu oschla, přišly na řadu tradiční české obtisky na velikonoční vajíčka, věc v Brazílii nevídaná a velmi exotická. Obtisky jsem nakoupila a přivezla, abych dětem ukázala naše tradiční velikonoční motivy. Stejně jako v loňském roce mi s barvením a organizací celé akce pomáhala zejména paní učitelka výtvarné výchovy Cida a dobrovolníci z vyšších ročníků a také paní kuchařky, která velkoryse zapůjčily nádobí a hlídaly, aby děti nepadaly do hrnců, nicméně většina školních uniforem po skončení celé akce vypadala poněkud kropenatě a trvanlivá česká barviva jistě znepříjemnila brazilským maminkám život. Snad to pak napravila s láskou nabarvená vejce s českými obtisky. K celému kraslicovému odpoledni hrálo CD s českými a moravskými velikonočními říkadly, která se děti učily nazpaměť. Pro lepší pochopení českých a moravských velikonočních tradic se pak děti i s paní učitelkou dívaly na epizodu Jaro z naučného seriálu pro děti Kostičky. Příští rok se zejména kluci těší na pletení pomlázek a skutečnou českou velikonoční koledu.


 

Brazílie, Nova Andradina

České skvosty v brazilské Nova Andradině

Markéta Pilátová

V pátek 24. 4. 2014 se ve městě Nova Andradina v brazilském státu Mato Grosso do Sul konala přednáška učitelky českého jazyka a kultury Markéty Pilátové nazvaná „Jóias tchecas“, tedy „České skvosty“. Přednáška vznikla na základě ilustrativních, velmi moderně zpracovaných bannerů, které pro výuku češtiny zapůjčila a do destinace přivezla paní konzulka Lucie Lachoutová Natal da Luz ze São Paula. Paní konzulka bannery a jejich koncept zaměřený na české vědecké objevy a kulturní skvosty osobně představila letos v březnu ve městě Nova Andradina, kde měla přednášku pro studenty češtiny na jazykové škole Cambridge School. Přednáška “České skvosty” byla pro všechny velmi inspirativní. Majitelka jazykové školy a zároveň také studentka češtiny Érika Fabriciová poté domluvila přednášku již s Markétou Pilátovou, tentokrát pro studenty soukromého gymnázia Anglo v Nova Andradině. Přednáška trvala téměř dvě hodiny a tři desítky studentů velmi zaujaly zejména bannery věnované vědeckým objevům, např. práci Otty Wichterleho, Prokopa Diviše, Jana Janského či Jana Evangelisty Purkyně. Zaujala je také práce nositele Nobelovy ceny Jaroslava Heyerovského a fakt, že Česká republika má dva nositele Nobelovy ceny. Studenti poté kladli velké množství dotazů týkajících se jak historie České republiky, tak historie místní české krajanské komunity a české vědy a kultury obecně. Další přednáška o „Českých skvostech“ je naplánovaná na květen, tentokrát pro žáky druhé stupně státní základní školy Braz Sinigáglia v Batayporã.