Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí (krajané, lektoři)

Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí (krajané, lektoři)

Upevňování povědomí o českém kulturním dědictví především vysíláním lektorů českého jazyka na vysoké školy v cizině a vysíláním učitelů ke krajanským komunitám v zahraničí a zajištěním studia krajanů v ČR.

Červenec 2017

Brazílie, Mato Grosso do Sul

Nová webová stránka věnovaná městečku Batayporã

Markéta Pilátová

Z iniciativy ekonoma, publicisty a znalce Latinské Ameriky Pavla Šembery ve spolupráci s honorárním konzulem v Mato Grosso do Sul Evandrem Amaralem Trachtou e Silva vznikla nová webová stránka věnovaná městečku Batayporã založeném ve třicátých letech Janem Antonínem Baťou. Tento web představuje Batayporu, její historii a hlavní oblasti česko-batayporské spolupráce. Dále zde lze nalézt praktické informace pro ty, co by rádi Batayporu navštívili, a hlavní kontakty na místě. Na webové stránce je také sekce Vztahy s ČR, v níž je podrobně popsána i práce krajanských učitelů v oblasti státu Mato Grosso do Sul. http://www.bataypora.cz/vztahy-s-cr/. Také v sekci Fotogalerie je řada fotografií z výuky českého jazyka a kultury.  http://www.bataypora.cz/fotogalerie/

 

Brazílie, Mato Grosso do Sul

Cyklojízda studentů češtiny po cyklostezkách v Batayporã značených českým systémem turistických značek

Markéta Pilátová

První červencový den bylo krásné počasí a dvanáct studentů češtiny – dětí i dospělých vyrazilo odpoledne ve dvě hodiny pod vedením učitelky českého jazyka a kultury Markéty Pilátové na výlet po červené trase turistické a cyklistické stezky v Batayporã. Tu zde loni vyznačili dobrovolníci – značkaři z Českého klubu turistů. V městečku se také před nedávnem vynořil první cyklistický klub, který začal používat české turistické značení, několik členů klubu jsou také studenti češtiny, včetně honorárního konzula pana Evandra Trachty, který se rovněž účastnil naší cyklojízdy. Čeští značkaři z Českého klubu turistů přijeli do městečka Batayporã (tzv. Baťova Dobrá voda, město založené v padesátých letech Janem Antonínem Baťou) loni už podruhé (letos mají přijet znova 20. července), aby tady vybudovali čtyři stezky dlouhé přibližně 40 kilometrů. V loňském roce jim barvy, štětce a další vybavení vezl český olympijský speciál. Když značkaři začali procházet okruh vyznačený před rokem, nestačili se divit. Barvy ze značek na vzrostlých stromech byly doslova sežrány. „Zdejší kůra, vlhkost a dřevo s barvami reaguje úplně jinak než u nás“, povzdechl si Karel Markvart, šéf turistických značkařů v Českém klubu turistů. Značky proto teď dobrovolníci malují na kůly dobytkářských ohrad a na mrtvé dřevo. Značkaře sem pozval zdejší český honorární konzul Evandro Trachta ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí. „A my jsme jeli moc rádi, protože naše turistické značení je něco opravdu českého, na co jsme vážně hrdí a jsme nadšení, že to můžeme předat i Brazilcům. Koneckonců už jsme podobný projekt zrealizovali v Banátu, nebo před pěti lety na Zakarpatské Ukrajině,“ vysvětlovali dva značkařští dobrovolníci, inženýři Alexandr Makarič a Ondřej Veselý. A zároveň přiznávali, že podle značení ještě žádného Brazilce chodit neviděli, ale zato místní cyklisté je používají nejvíc. Asi 250 značek jim teď slouží k tomu, aby se na výletech dozvěděli, co je v kraji hezkého a taky, kde Češi zanechali svoje stopy. Mohou díky značkám dorazit k místnímu hřbitovu, kde jsou pochovaní baťováci, kteří sem dorazili s Janem Antonínem Baťou, nebo k malému muzeu Centro de Memória Jindřich Trachta, které založili potomci bývalého starosty a hlavního baťováckého manažera v Baťově Dobré vodě Jindřicha Trachty. Oceňují ale hlavně to, že díky značení se nemusí proplétat mezi kamiony po hlavní silnici a trasu zvládnou po červených polních cestách, na kterých se pasou bílí býci se zkroucenými rohy, kterým nad hlavou létají tukani a modří papoušci arara.  

Se studenty jsme projeli červenou trasu deseti kilometrů a děti si vyzkoušeli své znalosti české slovní zásoby spojené s výlety, barvami a zvířaty. Každý účastník cyklojízdy pak dostal od honorárního konzula pana Evandra Trachty na památku malý dárek. Všichni účastníci se už těší na další cyklojízdu, která se uskuteční na konci července a bude mnohem delší – asi dvacetikilometrová, spojená a malým českým piknikem. Účast slíbili i noví dobrovolníci – značkaři, kteří znova přijedou také v červenci.  Na následující hodině češtiny pak děti malovaly mapu trasy, kterou jsme společně projeli, a znova si opakovaly slovní zásobu spojenou s výletem.