Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí (krajané, lektoři)

Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí (krajané, lektoři)

Upevňování povědomí o českém kulturním dědictví především vysíláním lektorů českého jazyka na vysoké školy v cizině a vysíláním učitelů ke krajanským komunitám v zahraničí a zajištěním studia krajanů v ČR.

Červenec 2014

Argentina, Chaco

Třetí festival české kultury v Latinské Americe

Radka Alvarez

18. července ve 14 hodin se s velkou slávou zahájil již Třetí festival české kultury v Latinské Americe, který tentokrát zaštítilo krajanské sdružení Bratři Všichni z Resistencie, mladí z tanečního a hudebního souboru Československe Kořene a učitelka českého jazyka Radka Alvarez. Letošního ročníku se zúčastnilo šest krajanských sdružení. Jmenovitě: zástupci tanečního souboru Lípa z Oberá, zástupci krajanského sdružení Centro Checo ze Santa Fé, taneční soubor Moravanka z města Presidencia Roque Sáenz Peña, hudebníci z krajanského sdružení z města Coronel Bogado v Paraguayi a také zástupci krajanského spolku Český dům s tanečním souborem Sokol z Buenos Aires.

Dvoudenní kulturní událost byla otevřena uvítáním hostů v Muzeu čakeňského muže v centru města Resistencie. Přítomen byl rovněž konzul Milan Frola, který i přes problémy spojené s cestou dorazil. V Muzeu zazněla také přednáška bakalářky Markéty Píšové o české imigraci v Argentině, představitelé muzea seznámili hosty s místními legendami a mýty. Připraveno bylo i malé občerstvení sestávající z českého tradičního pečiva. V 16 hodin odjížděl od muzea mikrobus s místním průvodcem, který zájemcům ukázal během hodinové projížďky zajímavosti města i s výkladem.

Večer pořadatelé uspořádali neformální večeři ve sportovním areálu univerzity Universidad Nacional del Nordeste, kde se hrály hry, soutěžilo se, tančilo se a pochutnávalo na argentinské grilované klobáse zvané chorizo.

V sobotu program začal v dopoledních hodinách sportovními soutěžemi a seznamovacími hrami, které pro všechny připravil tým profesorů tělesné výchovy z regionu. Následoval oběd, na který přijeli i někteří zástupci krajanů z Československého sdružení z Presidencia Roque Sáenz Peña. Po celou dobu festivalu nám dělala společnost a pomáhala také učitelka Radka Návarová působící v Buenos Aires. Ta během sobotního odpoledne seznámila krajany s českými pohádkovými a mytologickými postavami.

Festival byl ukončen slavnostní večeří organizovanou v tradiční folklorní stavbě, v Peña Nativa Martín Fierro. Byla pozvána široká veřejnost a příznivci české kultury. Taneční soubory zatančily, hudebníci zahráli, slosovaly se krásné dárky v tombole a nakonec zahrála i místní dívčí folklorní skupina Desveladas.

Mé velké poděkování patří krajanům z Resistencie za obrovskou pomoc, záštitu, spolupráci a stoprocentní nasazení při celé organizaci festivalu.


 

Brazílie, Mato Grosso do Sul

Český večer v Cambridge School v brazilské Nova Andradina

Markéta Pilátová

Výuka češtiny v brazilském státě Mato Grosso do Sul se odehrává na dvou místech – ve státní škole Jana Antonína Bati v Batayporã a ve 20 kilometrů vzdáleném městečku Nova Andradina v jazykové škole Cambridge School, kterou vlastní učitelka angličtiny Érica Fabricio. Érica Fabricio je zároveň také studentkou češtiny. Společně s její školou jsme v pondělí čtrnáctého července uspořádali tzv. „Český večer“. Nejprve proběhla přednáška o vzniku Československa pro studenty Cambridge School a pak se promítal film Praha matka měst v angličtině a animovaný film Pat a Mat. Dlouho do večera se také nad českými a brazilskými specialitami diskutovalo o naší zemi, Evropské unii a možnostech výměnných pobytů a stipendií v České republice.

 

Předání diplomů dětem školy Jana Antonína Bati v Batayporã a dětský filmový maraton

Markéta Pilátová

Od března tohoto roku probíhal společný projekt výuky české kultury a jazyka pro děti prvního stupně ze státní školy pojmenované po českém průmyslníkovi Janu Antonínu Baťovi v brazilském městečku Batayporã. Díky skvělé spolupráci zejména s učitelkami výtvarné výchovy a portugalského jazyka se děti učily základní české reálie, dívaly se na české animované filmy a pracovaly také s časopisem Mateřídouška, který sem pro potřeby výuky zasílá DZS. Semestr jsme pak zakončili 25.7. slavnostním předáním diplomů 154 dětem a také filmovým maratonem dětských animovaných filmů. Ten probíhal od jedné hodiny odpoledne až do šesti hodin večer a děti zhlédly několik dílů příběhů o Krtkovi, starší děti pak filmy o dvojici Pat a Mat a také příběhy Malé čarodějnice a Maxipsa Fíka. Festival probíhal v jídelně školy a děti při sledování filmů snědly obrovské množství popcornu, brazilsky „pipoca“. Pro většinu dětí tahle akce představovala životní zážitek – ještě nikdy totiž nebyly na filmovém představení, nejbližší kino je totiž velmi vzdálené, nejméně pět hodin cesty autem ve městě Campo Grande.

 

Čestné uznání a věcný dar pro Byancu Reis de Souza a slavnost na její počest

Markéta Pilátová

V letošním ročníku mezinárodní výtvarné soutěže Lidice jako první Brazilka vůbec získala čestné uznání mladá nadějná výtvarnice, čtrnáctiletá Byanca Reis de Souza z městečka Batayporã. Její obraz, který do soutěže poslala, viděla na internetu malířka a žákyně češtiny Maria Luiza Camargo Malinová. Maria Luiza si vzala za manžela Čecha a má k české kultuře velmi vřelý vztah. Výtvarná soutěž Lidice a její poselství a zejména obraz Byancy Reis de Souza ji nadchly natolik, že se rozhodla každý rok jednomu mladému brazilskému účastníkovi věnovat balíček specializovaných malířských potřeb. „Chci, aby to pro tyhle mladé talenty neskončilo účastí v soutěži, ale aby malovaly dál. Můj dárek by je měl povzbudit a pozitivně naladit do další práce,“ říká o svém štědrém rozhodnutí Maria Luiza, která žije v São Paulu. Její dárek jsem odvezla do Batayporã a slavnostně jsme ho Byance společně s paní ředitelkou školy a učitelkami výtvarné výchovy předaly 29. 7. v místním Rotary Clubu. Rotary Club v Batayporã uspořádal na počest mladé umělkyně slavnostní večeři a také jí věnoval diplom organizace za skvělou reprezentaci v oblasti výtvarných umění. V příštím roce s místním Rotary Clubem chystáme další společné akce týkající se českého jazyka a kultury – večer české gastronomie a běh a cyklotrasu po českých památkách v Batayporã.