Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí (krajané, lektoři)

Program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí (krajané, lektoři)

Upevňování povědomí o českém kulturním dědictví především vysíláním lektorů českého jazyka na vysoké školy v cizině a vysíláním učitelů ke krajanským komunitám v zahraničí a zajištěním studia krajanů v ČR.

Březen 2014

Argentina, Chaco a Paraguay

102. narozeniny města Sáenz Peña

Radka Alvarez

První březnový víkend oslavilo město Presidencia Roque Sáenz Peña 102. narozeniny. Velkolepého programu, který začal již v pátek 28. února a který nabízel například hudební festival představující místní artisty, přehlídku alegorických a historických vozů, se zúčastnil také krajanský spolek Unión Checoslovaca. V sobotu 1. března radnice města uspořádala slavnostní večeři, na které byla přítomna i starostka hlavního provinčního města Chaca, Aída Ayala. V tento večer se volila rovněž královna krásy, která bude v následujícím roce reprezentovat město Presidencia Roque Sáenz Peña. Jednou z finalistek byla má studentka, Glykeria Pugacz, která v loňském roce na Druhý festival české kultury v Latinské Americe s dalšími studentkami českého jazyka nacvičila loutkové představení s názvem Králík v podání Spejbla a Hurvínka. Nedělní večer byl věnován přehlídce historických automobilů a zemědělských strojů, zároveň se také představily jednotlivé skupiny krajanských sdružení ze zemí jako Francie, Izrael, Ukrajina, Bulharsko, Španělsko, státy bývalé Jugoslávie aj. Zde nemohla chybět ani Unión Checoslovaca s tanečníky hrdě nesoucí českou a slovenskou vlajku v čele výpravy. Taneční soubor Moravanka několik dní tvrdě pracoval na svém alegorickém voze, pro který letos vybral téma vinic a vinným sklepů. Nakonec se na hlavní ulici, kudy průvod procházel, hrálo, tančilo a zpívalo.

V týdnu od 24. do 29. března se čeština vrátila na chvíli zpět do Paraguaye. V pondělí a v úterý výuka českého jazyka probíhala ve dvou oddělených skupinách v hlavním městě Asunciónu. Na pondělní večer bylo v soukromém bytě jedné ze studentek naplánováno promítání filmu Protektor s krátkou přednáškou o vlivu a důsledcích druhé světové války na Českou republiku. Bohužel se nakonec neuskutečnilo kvůli konkurenčnímu koncertu světoznámé hudební skupiny Metallica.

Počátkem týdne bylo v hlavním městě cítit napětí, v ulicích bylo vidět velké množství policistů, vše nasvědčovalo blízké celonárodní stávce, která propukla úterní půlnocí. Následující dny se učilo v Coronel Bogado a v Encarnaciónu. V obou místech se vyučovalo v rodinných domech českých krajanů ve velmi příjemné atmosféře. Ve čtvrtek 27. března byl s učitelkou Radkou Alvarez uskutečněn rozhovor v rádiu Radio Parque FM. Mluvilo se o výuce češtiny, o místních českých krajanech a jejich aktivitách. Nakonec byli obyvatelé Coronel Bogada a okolí pozváni na kurz vaření.